Atrakcje w okolicach Kostrzyna

Na zachodzie Polski jest wiele atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić nawet przy okazji podróży w tamte strony. Ciekawe budowle są w Kostrzynie i w jego okolicach.

Jedną z atrakcji jest pałac w Dąbroszynie, wsi, która swoje początki datuje w XII wieku (więcej o pałacu w Dąbroszynie – https://discover.pl/palac-w-dabroszynie/ ). Wieś była w posiadaniu Templariuszy, później Joannitów, a w końcu majątek trafił w ręce prywatne. Prywatni właściciele majątku, rodzina von Schoning,zbudowali kościół i pałac. Dąbroszyński pałac był kilkakrotnie przebudowywany, jest więc mieszanka stylów, a z zewnątrz prezentuje się mało okazale. Wewnątrz zachował się dość dobrze, obecnie nie jest wykorzystywany. Do pałacu przylega park w stylu angielskim (zakładany jednak jako francuski). Jest to tzw. park dolny. Po drugiej stronie ulicy znajduje się park górny z zachowanym pawilonem ogrodowym (jednym z dwóch). Warto zerknąć na ciekawe zabudowania folwarczne, płaskorzeźbami na ścianach.

Po drugie stronie Warty są ruiny zamku Joannitów w Słońsku. Majątek dość wcześnie trafił w ręce Joannitów, ale dopiero w latach 1426-1429 dwór rycerski rozbudowano do wielkości zamku, stopniowo otaczając zamek fosą i budują wieże. W połowie XVI wieku zamek przebudowano na styl renesansowy, a po zniszczeniach 1652 odbudowano go jako barokową rezydencję. Ponownie przebudowano pod koniec XVIII wieku. Po kasacji zakonu Joannitów w zamku urządzono muzeum i archiwum zakonu. Zamek przetrwał wojnę, jednak spłoną w 1075 roku i od tego czasu pozostaje ruiną (zobacz – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-slonsku/ ).

Będąc w Słońsku trzeba zajrzeć do Parku Narodowego „Ujście Warty” o powierzchni ponad 80 km kwadratowych. Park jest siedliskiem i miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków, w tym także gatunków zagrożonych wyginięciem. Na terenie parku zimują kaczki, których obecność przyciąga bieliki. Od strony Słońska można wjechać na wygodny parking i ruszyć na tereny zalewowe. Wiosną można podziwiać dziesiątki tysięcy ptaków, z czego skrzętnie korzystają miłośnicy przyrody.