Jak zgodnie z prawem powinno wyglądać stanowisko do pracy biurowej?

Przepisy BHP obowiązują wszystkich, bez względu na zakres wykonywanej pracy. Prawo jasno precyzuje także warunki, które pracodawca powinien zapewnić pracownikom biurowym, to jest wykonującym swoje obowiązki z użyciem monitora ekranowego. Jak powinno wyglądać stanowisko pracy w takim przypadku, żeby spełniało normy prawne?

Wygląd stanowiska do pracy biurowej według prawa

Precyzowaniem warunków, które muszą spełniać stanowiska biurowe, zajmuje się Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra obowiązkowe jest odpowiedniej wysokości, szerokości i głębokości biurko oraz fotele ergonomiczne. Prawo określa także jakość sprzętu: ekran musi mieć odpowiednią jasność i ostrość oraz dysponować filtrem ochronnym, a klawiatura posiadać wyraźne, matowe oznaczenia.

Fotel-biurowy-Ergomax-Flexi-brązowy-509x600

Jakie krzesła biurowe spełniają wymogi?

Jedną z ważniejszych kwestii precyzyjnie określonych w przepisach jest siedzisko. Dopuszczalne są jedynie krzesła obrotowe, które umożliwiają pełen obrót bez wstawania. Dodatkowo krzesło biurowe musi mieć regulowaną wysokość, a także stopień nachylenia. Musi być ergonomiczne, co oznacza nie tylko komfort, ale także sprzyjanie zachowaniu prawidłowej postawy oraz profilaktykę skrzywień kręgosłupa. Krzesło musi być rozmiarem dostosowane do sylwetki pracownika oraz wysokości biurka. Przejdź na stronę sklepu – https://www.ergo-fotel.pl/krzesla-biurowe