Lubuskie zabytki
Województwo lubuskie słynie lasami, jeziorami i zabytkami architektury rezydencjalnej. Jest tutaj wiele zamków i pałaców, a to nie tylko spuścizna po Nowej Marchii, ale również po Dolnym Śląsku, do którego należała długo znaczna część województwa lubuskiego. Tak więc w województwie lubuskim spotkamy nie tylko zamki Joannitów, ale również zamki rycerskie.
Jednym z ciekawszych zamków na tej ziemi był zamek w Siedlisku. Był, bo teraz to w zasadzie ruiny. Budowę zamku rozpoczęto w połowie XVI wieku od jednego budynku w miejsce wcześniejszej budowli. Budowa rozpoczęła się pechowo, bo zamek zaczął osiadać, a mury zaczęły pękać, czemu próbowano zaradzić drewnianymi belkami. Kolejny właściciel, Georg von Schonaich ponownie rozpoczął budowę zamku w 1598 roku. Do końca 1600 roku ukończono skrzydło wschodnie, potem zbudowano skrzydło południowe i budynek bramny, który zachował się w najlepszym stanie. Po 1612 roku zbudowano fortyfikacje bastionowe, a w 1618 roku zbudowano kaplicę zamkową. Była to pierwsza tego rodzaju kaplica, budowana jako protestancka. W pierwszej połowie XVII wieku zbudowano zachodnie i północne skrzydła, a tym samym zamknięto duży dziedziniec o wymiarach 46×46 metrów. W drugiej połowie XIX wieku dokonano przebudowy w stylu renesansowym, a w skrzydle północnym przebito przejazd na dziedziniec gospodarczy obudowany stajniami i innymi budynkami gospodarczymi. Zamek spalony w 1945 roku przez wojska radzieckie. Obecnie w stanie ruiny.
Mało znany pałac w Dąbroszynie jest zachowany w dobrym stanie, po remoncie przeprowadzonym przez gminę. Mimo bliskości granicy z Niemcami, nadal czeka na zagospodarowanie, a wraz z nim czeka zaniedbany park. Pałac zbudowany w XVII wieku przez rodzinę von Schoning, przebudowywano w 1780 i 1820 roku. W 1851 roku kolejna przebudowa w stylu neogotyckim i podwyższenie o jedną kondygnację. Pałac ma prostą bryłę, raczej nie porywa wymyślnymi ozdobami, ale wewnątrz zachowano wiele architektonicznych detali.
Najlepiej zachowanym pałacem jest chyba pałac w Lubniewicach, ten zwany Nowym Zamkiem. Kilka lat temu pałac został siedzibą Radziwiłłów i został uznany za ich rodowy zamek. Z kolei zamek w Łagowie to najlepiej zachowany zamek Joannitów w Polsce