Kobieto, zbadaj swoją tarczycę

Tarczyca to głównodowodzący metabolizmu w organizmie ludzkim. Jej zadaniem jest utrzymanie metabolizmy w zależności od potrzeb. Działa ona poprzez produkowane w miąższu hormony nazywane trijodotyroniną oraz tyroksyną.

Tarczyca jednak nie jest jednostką autonomiczną, podlega ona bezpośrednio działaniu tyreotropiny (TSH) oraz pośrednio tyreoliberyny (TRH), której działanie polega na stymulowaniu wytwarzania TSH. Metabolizm jest więc sterowany w osi podwzgórze – przysadka – tarczyca. Choroby tarczycy są, więc spowodowane zaburzeniami czynności tej osi.

Najczęstszą przyczyną zaburzeń metabolizmu są te o etiologii pierwotnej tj. związanej z tarczycą. TSH poprzez swoje działanie stymuluje wytwarzanie hormonów tarczycy. Często jednak tarczyca nie odpowiada, lub robi to nadmiernie z powodu toczących się w jej wnętrzu procesów chorobowych.

Pierwotna niedoczynność tarczycy (występuje ona częściej u kobiet) to poziom obniżonego stężenia hormonów tarczycy we krwi – przysadka jednak „stara się” by tarczyca produkowała hormony i zwiększa stężenie produkowanego przez siebie TSH. W nadczynności sprawa jest odwrotna, we krwi znajduje się zbyt dużo hormonów tarczycy, a TSH spada na skutek sprzężenia zwrotnego. Nadczynność powodowana jest zazwyczaj uzyskaniem przez część tarczycy autonomii.

Każdy wynik badania TSH powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym, zarówno niski jak i wysoki poziom TSH ( https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/ ). W mniejszej części przypadków przyczyna może być wtórna i dotyczyć przysadki i podwzgórza.